Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Černá díra ,červí díra a hyperprostor

Černá díra ,červí díra a hyperprostor

27. listopad 2009 | 13.07 |

Černá díraČerné a červí díry:

Když se řekne červí díra představí se vám buď prožrané jablko, či švestka, nebo si představíte modrou díru v kruhu. Jako další budou následovat hadi, co někomu lezou z břicha, kovový pavoučci, jak jen jim to tam říkali?, lidi, co z ostatních sají život a mají divný slizký vousy a když se doberete ještě dál, tak si možná vzpomenete i na díl Stargate, ve kterém se skrz červí díru šířila černá díra. Takže vlastně co je co?

Černá díra

Černá díra je astronomický úkaz. Je to v podstatě jeden jediný atom, či částice s tak obrovskou přitažlivou silou, že jí nepřekoná ani světlo. Prostě a jednoduše pohlcuje a deformuje prostor i čas a veškeré atomy a částice, co jí přijdou do cesty. Pro představu. Kdybyste do ní spadli, tak vás bude neustále natahovat, i když vy budete stále naživu. Trošku nechutný, co?

Červí díra Červí díra

Oproti tomu, červí díra prostorem a časem prochází, takže je teoreticky možné cestovat jí z jednoho konce galaxie na druhý s minimálním časovým rozdílem. Plus mínus nějaká desetina sekundy. Po vstupu do horizontu událostí, kterým červí díra prochází se rozložíte na částice a po výstupu z ní vás zase složí. Něco, jako puzle.

Hyperprostor Hyperprostor

Tak, probrali jsme červi a černotu z velice, velice, velice obecného hlediska. Další možností cestování v SG je hyperprostor, kterým cestují lodě. Je to v podstatně N- nerozměrný prostor. Lze do něj vstoupit energetickým výbojem – otevřením hyperprostorového okna. Po jeho otevření se loď z našeho vesmíru, rozměru a času přesune do jiného – nadrozměru- kde se může pohybovat daleko větší rychlostí, než světlo. A tak podstatě v našem vesmíru zmizí, objeví se v jiném a po výstupu z hyperprostoru se zase vrátí do toho našeho. O pár hodin později a spousty světelných let daleko od místa, ve kterém zmizela. Hyperprostor ale není spojitý, jako třeba červí díra, ale lodě se v něm pohybují pomocí skoků.Hyperpohon je asi 10x rychlejší než světlo.

Rozdíl mezi hyperostorem a červí dírou

Rozdíl mezi červí dírou a hyperprostorem je tedy ten, že červí díra má nenulovou délku – cestování v ní nezabere prakticky žádný čas. Kdyžto při cestování hyperprostorem vám čas normálně ubíhá a také jste "v celku" a ne rozděleni na částice, jako v červí díře. Nejpodstatnějším rozdílem ale asi je, že k cestování hyperprostorem potřebujete pevné souřadnice. Výchozí bod a místo určení. Kdyžto při cestování červí dírou potřebujete jen výchozí bod. Místo určení je tak trochu záhada. Nikdy nevíte, kde se objevíte (z vědeckého hlediska). V SG se dá vypočítat pomocí hvězd, kde se ocitnete. Takže prostě a jednoduše, červí díra si najde cestu prostorem i časem a tudíž je možné, že se objevíte v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Klidně i o sto let dřív a v jiné realitě. Ale o těch zase někdy jindy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Komentáře

RE: Černá díra ,červí díra a hyperprostor anonym 04. 04. 2012 - 12:10
RE: Černá díra ,červí díra a hyperprostor saša 14. 05. 2012 - 19:43